Cisza nocna na Lotnisku Chopina od 25.03

To już przesądzone. Na warszawskim Lotnisku Chopina od 25.03 zostanie wprowadzona cisza nocna. Oznacza to, że w godzinach 23:30 –  5:30 nie będą startować ani lądować loty komercyjne. Zakaz dotyczy wszystkich dni tygodnia, wyjątek będą stanowić tylko loty państwowe, wojskowe, ratownicze oraz sytuacje wyjątkowe, w których mają znaleźć się mi.in. loty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika.

To dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnic położonych na trasie startów i lądowań od dawna skarżących się na wysoki poziom hałasu. Niestety gorsza dla części pasażerów. Taki zakaz uderzy przede wszystkim w tanie i czarterowe linie lotnicze, bo to one obsługują zdecydowaną większość nocnych lotów z i do Warszawy. Do tej pory węgierski Wizz Air, miał ponad 30 nocnych rotacji tygodniowo, a Small Planet kilkanaście. Tymczasem na warszawskim lotnisku nie ma operacyjnej możliwości przeniesienia ich na wcześniejsze godziny z uwagi na napięty rozkład lotów przewoźników. Możliwe, że część lotów zostanie przeniesiona na inne lotniska lub odwołana.

Podobne zakazy tzw. „core night” obowiązują już na wielu dużych lotniskach europejskich m.in., we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu, Zurichu.

 

 

 

 

 

 

 

Comments

comments