Skip to content

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Jedną z ważniejszych rzeczy, jaką trzeba zabrać na zagraniczny wyjazd jest dobre ubezpieczenie medyczne, tymczasem wiele osób wybierając się na indywidualny wyjazd nie ubezpiecza się wcale! Jeszcze inni sięgają jedynie po EKUZ. Czy to wystarczy?

Ubezpieczenie to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba zabrać ze sobą na zagraniczne wakacje lub inny wyjazd do obcego kraju. O ile przy wyjazdach z biurem podróży w cenie Twojej wycieczki zawarte jest podstawowe ubezpieczenie, to przy wyjazdach indywidualnych odpowiedzialność za zawarcie odpowiedniej umowy spoczywa na Tobie. Niestety wciąż wiele osób zapomina o tej powinności lub świadomie z niej rezygnuje, nie zdając sobie sprawy, że jeśli coś się wydarzy kosztami leczenia za granicą można się zadłużyć na całe życie.

Najprościej jest wyrobić powszechnie chyba znaną kartę EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ w swoim mieście lub przez internet. Posiadacz takiej karty ma prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w każdym państwie członkowskim UE/EFTA. Jeśli wyjeżdżasz poza tę strefę powinieneś wykupić prywatne ubezpieczenie odpowiednie dla danego regionu.

 Czy EKUZ wystarczy?

NIE. EKUZ warto mieć, niech jednak będzie to karta “na wszelki wypadek”. Dlaczego?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że karta EKUZ ma bardzo ograniczony zakres i nie zapewnia polskim turystom darmowej opieki medycznej. System każdego z państw jest skonstruowany inaczej, ale praktycznie w każdym z krajów Europy, trzeba płacić za część zabiegów medycznych lub pobyt w szpitalu – nawet w państwach, które oficjalnie uznają karty EKUZ.

Dlaczego EKUZ to za mało? 

Po pierwsze …

Z EKUZ można korzystać wyłącznie w placówkach medycznych, które funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w państwie Twojego pobytu. Tymczasem, w miejscu, w którym przebywasz lub wypoczywasz takiego punktu może nie być, lub może on być niewystarczająco wyposażony, by udzielić Tobie profesjonalnej pomocy.

Po drugie…

EKUZ pokrywa tylko część usług medycznych, tych niezbędnych i koniecznych do ratowania życia zdrowia. Za resztę trzeba zapłacić z własnej kieszeni, chyba że posiada się polecane ubezpieczenie podróżne. Za granicą wiele usług medycznych jest odpłatnych i to nawet w przypadku korzystania z państwowej opieki zdrowotnej. Wiele przychodni i szpitali za granicą ustanawia bardzo wysokie cenniki za wiele świadczeń medycznych. Złamana ręka czy założenie kilku szwów może nas kosztować nawet kilkaset EUR. Przy konieczności pobytu w szpitalu kwoty wzrastają często do kilkunastu, nawet kilkuset tysięcy EUR.

Po trzecie…

Świadczenia, które możemy otrzymać w ramach karty EKUZ NIE POKRYWAJĄ transportu do miejsca leczenia, np. karetki. Wówczas koszt spada na Ciebie, a kwoty bywają zawrotne. Jeszcze wyższe koszty transportu mogą nas zaskoczyć np. na nartach, ponieważ służby ratownictwa górskiego zwykle nie są publiczne i wystawiają naprawdę słone rachunki za udzielenie pomocy. Dane na temat kosztu usług medycznych za granicą, prezentuje między innymi Narodowy Fundusz Zdrowia.

Po czwarte….

Ubezpieczenie EKUZ upoważnia do uzyskania tylko niezbędnej, doraźnej pomocy, jeśli możemy kontynuować podróż. Pozwala też na hospitalizację do czasu, kiedy „staniemy na nogi”. Karta NIE pokrywa kosztów transportu do kraju, w przypadku gdy nie jesteś w stanie prowadzić samochodu lub wymagasz specjalistycznego transportu medycznego np. lotniczego w pozycji leżącej, w asyście lekarza, pielęgniarki to naprawdę bardzo droga rzecz, mogąca kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych.Taki zapewnia jedynie dodatkowe prywatne ubezpieczenie, ale również tylko do górnej wartości Twojej polisy. Pakiet podstawowy na 10 000 – 15 000 EUR prawdopodobnie okaże się niewystarczający.

Po piąte…

O tym trudno się rozmawia polecając wycieczkę lub wczasy i niewiele osób o tym myśli, ale takie sytuacje się zdarzają. Transport zwłok do kraju – EKUZ tego nie obejmuje. Koszty są horrendalne i tu, podobnie jak przy transporcie medycznym chorego nie pomoże nawet podstawowy pakiet prywatnego ubezpieczenia, który standardowo opiewa na kwotę ok. 10 000 EUR – 15 000 EUR. Szczególnie jeśli wyjeżdżasz na inny kontynent, do egzotycznego kraju. Tu jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wykupienie tzw. pakietu PLUS ubezpieczenia na kwotę co najmniej 60, 100 000 EUR lub więcej.


Podsumowując.
 Prywatna polisa to rzecz nieobowiązkowa, ale rozsądnie jest mieć ją na czas wyjazdu. Nie wystarczy ją jednak wykupić. Trzeba jeszcze wiedzieć co gwarantuje. Powinna mieć wartość odpowiednią do podejmowanych przez Ciebie aktywności i kraju, do którego się wybierasz, jak również do wieku i stanu zdrowia. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, za które ubezpieczyciel może uznać np. nadciśnienie czy dyskopatię powinieneś wykupić specjalne ubezpieczenie od chorób przewlekłych. W przeciwnym razie standardowe ubezpieczenie KL nie obejmie skutków nasilenia się takiej choroby i za leczenie będziesz musiał zapłacić samodzielnie. Ubezpieczenie podróży EKUZ warto posiadać, ale trzeba zdawać  sobie sprawę, że ochrona którą zapewnia jest „dziurawa”.

Jeśli znasz ten artykuł za pożyteczny – zostaw lubię to lub podaj dalej.

Życzymy bezpiecznych podróży.

 

Warto poczytać na ten temat:

http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,134263,20286414,na-ile-sie-ubezpieczyc-w-podrozy.html?disableRedirects=true

http://mojebankowanie.pl/ekuz-pelni-chroni-ulubionych-stokach-polakow/

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/810825,nawet-z-ekuz-leczenie-za-granica-moze-byc-kosztowne.html

Back To Top