CO ZWIEDZIĆ NA KORFU? – Cz.5. Afionas, Agios Georgios i ukryta plaża Porto Timoni

Co warto zwiedzić na Korfu? Dzisiejszy wpis to propozycja na całodniowy, trochę leniwy, trochę aktywny wypoczynek.

Afionas i pobliskie Agios Georgios – spokojna miejscowość wypoczynkowa położona w jednej z ładniejszych zatok wyspy, z długą piaszczystą plażą to miejsce, które darzę wyjątkowym sentymentem. Pomieszkiwałam sobie tutaj podczas mojego pierwszego pobytu na Korfu, w malutkim, nawet bez basenu, ale schludnym, czystym i cudownie położonym hoteliku prowadzonym przez grecką rodzinę. Śniadania i kolacje jadało się tam niemal na plaży, za barem urzędował przesympatyczny Janis, a w niedzielny poranek budziły gości radosne okrzyki wnuków Właścicieli.

Stąd też zupełnie przez przypadek dotarłam do położonej na wzgórzu okalającym zatokę wioski Afionas. To chyba jedyne miejsce na Korfu, gdzie spotkałam charakterystyczne dla Grecji białe domki z niebieskimi okiennicami, oplecione bugenwillą. W sennej wiosce, jednej z wyżej położonych na wyspie toczy się typowe greckie życie. Zakupy leżały u progu domostw, w przydomowych sadach i ogrodach drzewa uginały się pod ciężarem ogromnych i bajecznie pachnących cytryn, a jedyną spotkaną osobą była … babcia na osiołku.

Z puntu widokowego tuż przed wejściem w wąskie uliczki, roztacza się piękna panorama zatoki i wioski Agios Georgios, wspomnianej wyżej plaży. A powyżej wioski, na powiedzmy łące należy zasiąść na ławeczce i zaserwować sobie piękny zachód słońca z widokiem na sąsiednią zatokę popularnej miejscowości Arillas, położoną z drugiej strony cypla oraz 3 sąsiednie wysepki, wyglądające jak śpiące krokodyle: Mathraki, Othoni, Erikoussa.

Wybaczcie słabą jakość zdjęć, mają swoje lata.

Tym, którzy wybiorą się tu wcześniej, niż późnym popołudniem i mają na nogach odpowiednie buty polecam zejście wąską ścieżką przez zarośla do ukrytej w dole plaży Porto Timoni. Trzeba się trochę zmęczyć, ale warto. Piękne miejsce, ciche, spokojne, często bezludne, bo nie każdy wie o jego istnieniu, choć to jeden z najbardziej pocztówkowych widoków na Korfu. Zorganizowane wycieczki nie mają szans tu dotrzeć. Porto Timoni to właściwie 2 plaże w położonych naprzeciwko siebie małych, skalistych zatoczkach. Woda tu jest turkusowo-zielona i krystalicznie czysta, dlatego warto zabrać maskę do snurkowania i koniecznie buty „chorwatki”. Koniecznie obejrzyj film w dole strony pokazujący plaże z lotu ptaka.

Dla mnie to tytułowe zestawienie to idealny zestaw na cały 1 dzień wypoczynku.

Wracając do miejscowości Agios Georgios polecam wypoczynek w tym miejscu lubiącym spokój, grecki klimat, piękne widoki i dobrą plażę, rodzinom z małymi dziećmi. Plaża miejscami jest usiana kamykami, a w morzu zdarzają się wulkaniczne płyty zastygłej lawy, ale jest długa, piaszczysta i naprawdę urokliwa. Jest kilka barów, markety, trochę tawern – w jednej pracowała nawet mieszkająca tam Polka. Można wypożyczyć samochód, jest też przystanek autobusowy. Zatoka otoczona soczyście zielonymi wzgórzami, piękne morze i plaża niezależnie od wybranego hotelu (polecam się w kwestii wyboru :) ) gwarantują porządny, pozytywny wypoczynek.

Porto Timoni z lotu ptaka

Comments

comments