Skip to content

CO ZWIEDZIĆ NA KORFU? Miasto Korfu i okolice

Co zwiedzić na Korfu? Od czego zacząć? Oto nasze propozycje.

Moim niekwestionowanym faworytem jest Kerkyra (gr.) czyli miasto Korfu, stolica wyspy, która powita Was uroczo w stylu grecko-włoskim. Założone już w VIII w. p.n.e. to pierwszy punkt kontaktu z wyspą i właśnie stąd polecam rozpocząć swoją przygodę. Już samo lądowanie, na jednym z krótszych pasów startowych w Europie dostarcza ciekawych wrażeń. Można dostać się na Korfu również drogą morską np. promem z Wenecji, Ancony, Bari, Albanii, kontynentalnej Grecji czy sąsiednich wysp. W mieście znajduje się duży port, i przystań jachtowa. Piękny jest widok miasta od strony morza.

Brzmi banalnie, ale klimat miasta Korfu jest naprawdę wyjątkowy, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Korfu nocą to dla mnie czysta magia. Stare miasto Korfu pełne wspaniałych zabytków w 2007 r. w całości zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Sercem starego miasta jest dzielnica Campiello – plątanina wąskich uliczek, czasem o szerokości ok. 1 m, ciasno zabudowanych, eleganckich iście weneckich kamienic ze zdobionymi okiennicami, a całości dopełniają rzeźbione fontanny, mnóstwo małych urokliwych tawern i kawiarenek przycupniętych na każdym wolnym skrawku, sklepiki z lokalnymi wyrobami i oczywiście zieleń. Najbardziej reprezentacyjną częścią miasta jest Liston – elegancka aleja z arkadami kryjącymi najlepsze kawiarnie, sklepy i restauracje, zgodnie z życzeniem Napoleona stylizowana na francuską rue de Rivoli. Tu możecie się napić najdroższej kawy w mieście lub miejscowego piwa imbirowego zwanego tsin-tsin birra, które produkowane jest tylko w jednym miejscu na wyspie. Tuż obok ciągnie się przyjemny, duży plac miejski, pas fajnie zagospodarowanej zielonej przestrzeni, z brytyjskim spadkiem w postaci pola do krykieta zwany Spianadą (Esplanadą), stanowiący serce miasta. Podczas świąt i ważnych wydarzeń wszystko odbywa się właśnie tutaj. Niesamowite są tu obchody Świąt Wielkiej Nocy. W weekendy odbywają się mecze krykieta i jest to jedyne miejsce w Grecji, gdzie kultywowany jest ten arystokratyczny sport.

Kerkyra – miasto forteca, za sprawą 2 twierdz weneckich nigdy nie było zdobyte przez Turków, ma więc mnóstwo wpływów włoskich, trochę brytyjskich, a nawet francuskich. Z murów Starej, a w szczególności Nowej Fortecy można podziwiać przepiękną panoramę stolicy wyspy. Blisko Nowej Fortecy jest też fajny targ miejski. Stara Forteca pochodząca z XV w., ma ciekawszą, znacznie lżejszą bryłę i położenie na cyplu wychodzącym w morze oddzielonym kontrafosą. Na jej terenie znajduje się także kościół św. Jerzego, dzwonnica, wenecka studnia. Pod tekstem i galerią znajdziesz film z drona, który fajnie prezentuje Starą Twierdzę i panoramę miasta. Polecam. W mieście jest mnóstwo kościołów, a kilka z nich jest naprawdę wyjątkowych i zachwycających. Najbardziej rozpoznawalnym, najważniejszym dla mieszkańców jest XVI – wieczny kościół Św. Spirydiona, będący jednocześnie świetnym punktem orientacyjnym za sprawą charakterystycznej czerwonej kopuły i wieży zegarowej. Tu w srebrnym sarkofagu znajdują się zabalsamowane szczątki Św. Spirydiona, pochodzącego z Cypru patrona wyspy. Cztery razy do roku ulicami miasta przechodzi procesja z jego relikwiami, bo tyle razy cudownie ochronił wyspę. Korfiańczycy wierzą, że strzegąc wyspy święty spaceruje nocami i dlatego ma zdarte pantofle. Stąd też w dniu imienin świętego 11.08, gdy otwierany jest sarkofag i dostaje on nowe sandały. Godne uwagi są także katedra Panagia Speliotissa i położony na południowych przedmieściach, w sąsiedztwie Mon Repos jedyny zachowany na wyspie kościół o czysto bizantyjskiej formie pod patronatem świętych Jason i Sossipatros, którzy to wprowadzili na wyspie chrześcijaństwo. Ciekawym miejscem w obrębie miasta jest także Faliraki z kapliczką św. Mikołaja, położone na cyplu nad samym morzem. Warto też odwiedzić Muzeum Sztuki Azjatyckiej, jedyne w Grecji, jedno z lepszych w Europie, które mieści się w Starym Pałacu z XIX w. wybudowanym przez Brytyjczyków.

Co poza stolicą?

Jeśli mowa o zwiedzaniu starożytnej Kerkyry to należy się przenieść ok. 4 km na południe od stolicy na zielony półwysep Kanoni, gdzie przed wiekami powstało miasto dające początek dzisiejszej stolicy. Kanoni to najbardziej pocztówkowe miejsca na wyspie. Można tu dotrzeć Aleją Demokratias nazywaną przez greków by-passem, ponieważ lekarze zalecają starszym Grekom, którzy mało się ruszają długie spacery z miasta na półwysep jako alternatywę dla operacji. Najbardziej rozpoznawalnym i obfotografowanym miejscem Kannoni jest oczywiście Vlacherna czyli malutka biała cerkiew z XVII w. położona na niewielkiej wyspie połączonej groblą z lądem. Inna grobla w pobliżu tej wyspy to z kolei raj dla spottersów i nie tylko. Można stąd podziwiać lądujące dosłownie nad głowami samoloty. Obok tawreny, która działa naprzeciwko mostu na Vlachernę jest mała, sympatyczna plaża.

Zaraz za Vlacherną można dostrzec tzw. Mysią Wyspę czyli Pontikonisi, ze skrytym w zieleni bizantyjskim kościółkiem Chrystusa Pantokratora pochodzącym z XI/XII wieku (otwarty jest tylko przez jeden dzień w ciągu roku, bodajże 6 sierpnia). Mysią, ponieważ z lotu ptaka kształt wyspy przypominał mysz, zanim w wyniku erozji ta mysz zgubiła ogon 😉 Wg mitologi Pontikonisi jest zamienionym przez Posejdona w kamień statkiem Feaków, którym Odyseusz dotarł do Itaki, choć inna teoria głosi, że ów statek znajduje się w Paleokastritsy. Na Mysią Wyspę można się dostać łódką z Vlacherny za ok. 2,5 EUR – 3 EUR.

Kiedy już dotrzecie na Kanoni nie zapomnijcie o pałacu Mon Repos z 1831 r. wybudowanym dla brytyjskiego regenta, następnie w 1864 r. przekazanym greckiej rodzinie królewskiej. W pobliżu znajdują się też wykopaliska archeologiczne – archeolodzy odkryli tu dwie świątynie doryckie, Hery i Artemidy, rzymskie łazienki oraz bazylikę chrześcijańską Paleopolis z V w.

Jadąc dalej na południe, w odległości kilkunastu kilometrów na południe od Kerkyry, w miejscowości Gastouri znajduje się Achilleion. Ten klasycystyczny pałacyk żony Franciszka Józefa, cesarzowej Elżbiety znanej jako Sissi to jeden z najważniejszych zabytków na wyspie. Powstał rok po śmierci jej jedynego syna. Po śmierci cesarzowej zamieszkiwał go Wilhelm II, w czasie wojny był tu także szpital wojskowy, dziś jest to muzeum poświęcone nietuzinkowej postaci Sissi, oddające fascynację cesarzowej Achillesem, którego imię zresztą nosi. Na wstępie wita nas najciekawsza z rzeźb umierającego Achillesa, odwrócona tyłem do pałacu. Ale zobaczcie też kolumnadę z muzami i Achillesa triumfującego, a wewnątrz na klatce schodowej piękne malowidło przedstawiające triumf Achillesa nad Troją i Hektorem. Achilleion jest pięknie położony, na lekkim wzniesieniu, a z jego ogrodu roztacza się wspaniały widok na kontynentalną Grecję i Albanię. Można go także dostrzec podczas rejsu wzdłuż wybrzeża. W latach 60-tych kręcono tutaj sceny do filmu z Jamesem Bondem (Roger Moore) pt. “Tylko dla Twoich oczu”.

MIASTO KORFU - PŁW. KANONI - ACHILLEION

Back To Top