KOS – subiektywny przewodnik po wyspie
Zastanawiasz się czy Kos to dobry wybór na tegoroczne wakacje? Mamy nadzieję, że nasz subiektywny Kos -przewodnik po wyspie odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.
Kos to jedna z wysp Dodekanezu położona u wybrzeży Turcji, vis a vis tureckiego Bodrum. Wyspa jest niewielka, ok. 11 x 45 km, zamieszkuje ją ok. 30 tys. ludzi. Wydawać by się mogło, że tak mała wyspa nie ma nic do zaoferowania, ale nic bardziej mylnego. Kos, nazywana wyspą Hipokratesa – ojca medycyny, ma długą i interesującą historię.
Komu polecamy?
Kos to idealne miejsce dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku.
- rodzinom z dziećmi – wysoki standard i duży wybór rodzinnych hoteli z pięknymi ogrodami i bogatą infrastrukturą. Krótki przelot i transfery.
- nastawionym tylko na lekkie 1- max. 3 – dniowe zwiedzanie. Z racji kompaktowych rozmiarów wsypę można objechać w jeden dzień, odwiedzając najważniejsze atrakcje. Jednak pobyt na wyspie warto wzbogacić o choćby jeden rejsy na którąś z okolicznych wysp, o czym poniżej.
- Kos to także dobre miejsce dla osób szukających wysokiego standardu hoteli i dobrej relacji ceny do jakości. Ponieważ wyspa w ponad 90% żyje z turystyki kilka lat temu postarano się o unijne dofinansowanie 4* i 5* hoteli, których znajdziemy tu całkiem sporo.
- amatorom aktywnego wypoczynku – wyspa ma bardzo dobre warunki do uprawiania kitesurfingu, jest też przyjazna rowerzystom – to tutaj powstała pierwsza w Grecji ścieżka rowerowa. Jeździ się przyjemnie, to prawie nizinna wyspa, a rowery to bardzo popularny i tani transfer. Koszt wypożyczenia dwóch kółek to średnio 5-8 EUR/dzień.
- miłośnikom historii – wyspa ma długą i interesującą historię, zajmuje też ważne miejsce w mitologii.
- plażowiczom – mimo niewielkich rozmiarów i linii brzegowej trochę ponad 100 km, 70% wybrzeża to plaże. Plaże Kosu są uważane za jedne z najpiękniejszych w archipelagu wysp Dodekanezu.
- lekarzom 😉 w końcu to wyspa ojca współczesnej medycyny
Warto również wiedzieć, że Kos ma bardzo długi sezon z racji położenia u wybrzeży Turcji. Sezon na Kosie rozpoczyna się z początkiem maja i trwa aż do końca października. Tak jak w przypadku sąsiedniego Rodos, warto zwracać uwagę na to, którą stronę wyspy wybieramy na wypoczynek.
Co warto zwiedzić?
Miasto Kos – doryckie Meropis, na którego ruinach wyrosła dzisiejsza stolica wyspy, największe skupisko zabytków i serce kulturalne oraz rozrywkowe wyspy. Architektura wyspy Kos jest mieszaniną weneckich i osmańskich wpływów. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1933 r. odsłoniło ruiny rzymskie, co dało początek dalszym wykopaliskom. Dziś spotkamy tu sporo ruin i wykopalisk, które podzielone są na 3 strefy: wschodnią, zachodnią i centralną i obejmują one fragmenty starożytnych murów obronnych, pozostałości agory, świątyń Afrodyty i Heraklesa, Term, Gimnazjonu, brukowanych ulic z chodnikami przy których mieściły się domy bogaczy np. Dom Europy z mozaiką prezentującą porwanie Europy, czy okazała willa Casa Romana – piękna rezydencja w stylu podobnym do budynków w Pompejach. Prezentuje styl architektoniczny, który dominował na wyspie w czasach hellenistycznych i rzymskich. Pochodzi z II. wieku i został zbudowany na ruinach innego domu z okresu hellenistycznego. Poza piękną architekturą, dom wyróżnia się freskami, z których najbardziej niezwykły przedstawia panterę atakującą niedźwiedzia. Mozaiki pochodzą z pochodzi z III wieku naszej ery..
Przy Platia Eleftherias znajduje się Muzeum Archeologiczne z eksponatami z czasów rzymskich i posągiem Hipocratesa. Obok meczet – Defterdar, który jest nadal czynną świątynią oraz meczet Hassana. Starożytne miasto, poprzednik dzisiejszej stolicy przez archeologów uznawane jest za najpiękniejsze nadmorskie miasto ówczesnej epoki.
Jednym z najważniejszych zabytków miasta Kos jest imponujący zamek rycerzy św. Jana – Zamek Joanitów, który stoi po wschodniej stronie portu i połączony jest z resztą miasta mostem, który przecina słynną aleję Palmową. Roztacza się stąd piękna panorama miasta i portu.
Po przejściu przez most, naprzeciwko bramy wejściowej rośnie okazały, kilkusetletni platan nazywany drzewem Hipokratesa. Legenda głosi, że właśnie tu nauczał Hipokrates – ojciec medycyny, który miał urodzić się na wyspie ok. 460 r. p.n.e. Dlatego też wyspa Kos nazywana jest wyspą Hipokratesa. W rzeczywistości jednak drzewo jest znacznie młodsze. Podobno później, w tym samym miejscu nauczał Paweł Apostoł. W pobliżu platanu znajduje się wejście do Muzeum Archeologicznego oraz duża liczba sklepów z pamiątkami oferujących pamiątki związane z Hipokratesem.
Klimat miasta jest urzekający, dokładnie taki jak charakter całej wyspy – nieduże, spokojne miasto, szerokie zadbane aleje i ulice idealne na urokliwe spacery w trybie siga-siga. Tu się nie da nie odpocząć.
Asklepiejon – położony ok. 4 km na południe od miasta Kos, najważniejsze stanowisko archeologiczne na wyspie. Można się tu dostać wspomnianych wcześniej turystycznym pociągiem, który odjeżdża z ulicy Akti Koundouriotou tej przy porcie, ratuszu w stolicy wyspy.
Antimachia – ok. 23 km miasta Kos, blisko lotniska. Malownicza wioska z tradycyjną zabudową, popularne miejsce wśród lokalsów, którzy chcąc uciec od miasta budują tu swoje wiejskie domy. Można powiedzieć, że symbolem wioski są nieczynne już wiatraki i potężna twierdza górująca nad wioską. Obok twierdzy stoi XVIII-wieczny kościół Agis Paraskevi i XVI-wieczny kościół Agios Nikolaos.
Kamari – to dwie połączone dzisiaj miejscowości Kefalos i Agios Stefanos. Kefalos to kameralna grecka miejscowość położona na wzgórzu z naprawdę ładną panoramą. By tam dotrzeć należy przejechać przez najwęższe miejsce na wyspie Agios Stefanos, gdzie po obu stronach drogi podziwiać możemy morze. Jest tu bardzo ładna plaża i pozostałości po wczesnochrześcijańskiej świątyni świętego Szczepana, a kilkadziesiąt metrów od brzegu śliczna mała wysepka Kastri z białą kapliczką z niebieskim dachem – cerkiew. Św. Mikołaja. To najpopularniejsza na wyspie miejscówka do sesji ślubnych.
Płw. Kefalos – i jednocześnie malowniczy półwysep na południu, najładniejsza część Kos. W drodze na półwysep można „zaczepić” o las Plaka, gdzie wolno żyją sobie pawie. Na samym końcu Płw. Kefalos znajdziesz słynną plażę Cavo Paradiso czyli. tzw. Paradise Beach. Jest pięknie, ale w sezonie trudno poczuć klimat z uwagi na tłumy turystów. Jeśli jednak wykażesz się wytrwałością to w niewielkiej odległości możesz znaleźć co najmniej kilka bardzo urokliwych i niezatłoczonych plaż jak choćby Banana czy Camel Beach.
Zatoka i plaża Limnionas – warto tu zawitać, bo to jedno z najprzyjemniejszych miejsc na wyspie. Plaża w zatoce o tej samej nazwie, naturalnie chroniona przed silnymi wiatrami. W mini porcie cumują łodzie rybaków, którzy dostarczają fantastyczne owoce morza prosto na talerze tutejszej tawerny.
Rejs na wyspę Nissyrios – z miejscowości Kardamena koniecznie (naprawdę) trzeba popłynąć na prawdziwą perełkę – Nissyrios. Więcej na temat wyspy pisaliśmy TUTAJ.
Embros Thermi – oddalone o ok. kilkanaście km od miasta Kos gorące siarkowe źródło w otwartym morzu, gdzie utworzono otoczony kamieniami naturalny basen. Dojazd z Kos główną drogą do miejscowości Agios Fokas, termy znajdują się tuż za tą miejscowością. Trzeba kawałek dojść ścieżką, zabierz wygodne buty. Nie jest to miejsce szczególnie malownicze, jednak trudno kwestionować jego lecznicze właściwości. Jeśli zamierzasz tu dotrzeć w sezonie, gdy jest gorąco to wybierz się wcześnie rano lub bardzo późnym popołudniem z uwagi na temperatury. Najgorętsza woda – wypływająca ze szczelin skalnych – osiąga nawet 50 stopni Celsjusza. Miesza się jednak z wodą morską i dalej źródełka ma temperaturę od 25 do 40 stopni. Uwaga! Tu nie ma żadnej infrastruktury – pryszniców, przebieralni itp.
Jezioro Alikes – słone jezioro w miejscowości Tigaki, gdzie wiosną można spotkać flamingi.
Nie trzeba wypożyczać samochodu by jechać na południe i cieszyć się beztroskim plażowaniem. Piękne piaszczyste plaże znajdują się również w turystycznych miejscowościach po zachodniej stronie wyspy.
Doradzimy, które z miejsc wybrać na wypoczynek, które na zwiedzanie i rozrywkę. Skontaktuj się z nami w sprawie rezerwacji wybranych wakacji – KONTAKT