CO ZWIEDZIĆ NA KORFU? Cz.2 – Paleokastritsa, rajska plaża i błękitne groty

Poza miastem Korfu i jego najbliższą okolicą OBOWIĄZKOWO trzeba odwiedzić Paleokastritsę położoną na zachodnim wybrzeżu. To najbardziej malownicze miejsce na wyspie, naprawdę wyjątkowe i gwarantuję, że spośród wielu odwiedzonych podczas Waszych podróży zatok i zatoczek ta w sposób szczególny zapadnie Wam w pamięć. Miejscowość oddalona od miasta Korfu o ok. 25 km rozłożyła się przy pięciopalczastej zatoce, gdzie skaliste, skąpane w kwiatach i zieleni zbocza wpadają do zimnej, krystalicznie czystej, zielono-turkusowej wody. 6 malowniczych zatoczek (​Agia Triada, Platakia, Alipa, Agios Spirydon, Agios Petros, Ambelaki), przepiękne plaże i plażyczki, błękitne groty mają niesamowity urok.

Paleokastritsę trzeba odkrywać na kilka sposobów. Aby podziwiać panoramę Paleokastritsy należy wjechać do jednego z punktów widokowych w wiosce Lakones, położonej na stromym zboczu góry w otoczeniu oliwnych gajów. Tu czeka Was kolejna przygoda. Wąska droga wije się stromo pod górę pośród ciasno ustawionych domów. Tak ciasno, że duży turystyczny autokar mieści się “na milimetry” od ich ścian i okiennic, a najśmieszniejsze jest to, że droga jest dwukierunkowa. Najpopularniejszym punktem widokowym jest tawerna “Bella Vista” czyli “piękny widok” lub “Golden Fox”. Widok jest naprawdę niesamowity. Przy okazji spotkacie tu sklepiki z mnóstwem pamiątek i lokalnymi wyrobami takimi jak miód tymiankowy czy wyroby z kumkwatu. Jeśli do Lakones dotarliście autem można pokusić się o wypad do pobliskiej wioski Makrades, gdzie można się zaopatrzyć w ekologiczne zioła sprzedawane przez Greków. Jeśli do Paleokastritsy wybieracie się z wycieczką autokarową pamiętajcie by zająć miejsce po lewej stronie autokaru 🙂

Poza napawaniem się pięknymi widokami Paleokastritsę trzeba odkrywać zatoczka po zatoczce. Jeśli macie więcej czasu najlepiej przeznaczyć na to miejsce cały dzień. Będąc tu nie można nie zażyć orzeźwiającej kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. To również fajne miejsce do snurkowania. Następnie można zasiąść w ukrytej wśród klifów tawernie z cudownym widokiem na wody zatoki, zjeść coś pysznego, wypić zimne Frappe. Takim kultowym i bardzo znanym miejscem jest La Grotta. Można tu jeść, pić, kąpać się w morzu a nawet tańczyć.

Można też wstąpić do monastyru Moni Theotoku, w którym znajduje się małe muzeum ze zbiorem ikon i kilkoma innymi dość osobliwymi eksponatami jak bp. szkielet wieloryba czy ważąca ponoć 400 kg ogromna muszla.

Paleokastritsa to także świetny punkt wypadowy dla krótszych i dłuższych rejsów. Polecam krótki rejs najlepiej mniejszą łódką do tzw. błękitnych grot i blue eye. Nie jest może spektakularny ale przyjemny i warto się wybrać. W jednej z 6 zatok o nazwie Agios Spirydion zawsze w gotowości stoją zacumowane przy molo łodzie z obsługą. Jeśli macie ochotę na coś dłuższego można się wybrać w rejs wzdłuż wybrzeża, podczas którego można podziwiać, lub też zawitać na jedną z plaż, dostępnych tylko z morza, otoczonych dosłownie białymi klifami i skąpanymi w wodzie o niesamowitych odcieniach niebieskiego. Polecam tzw. Rajską Plażę, ukrytą u stóp potężnych białych klifów. Choćby z uwagi na gorąco nagrzewających się kamyków pamiętajcie o zabraniu specjalnych butów.

Kilka km na północ od Paleokastritsy, blisko wioski Krini znajduje się Twierdza Aniołów czyli Angelokastro, ruiny bizantyjskiej fortecy z XIII w. Zarówno sam zamek położony na szczycie stromej góry jak i panorama wyspy i skalistych klifów robią wrażenie. Stąd moim zdaniem roztacza się najpiękniejsza panorama wyspy.

Odważni  mogą też podziwiać panoramę wyspy z najwyższego szczytu wyspy – góry Pantokrator (Pan Wszystkiego). Moim zdaniem powinni się na to decydować kierowcy doświadczeni na greckich drogach. Możliwości dojazdu jest kilka, najbardziej widowiskowa ale i najtrudniejsza jest tzw. droga 25 serpentyn z górskiej wioski Ano Korakiana do Sokraki.

Comments

comments